MAKER YAKLAŞIMI

“ ….Maker Hareketinin çıkış noktası oldukça kişisel diyebileceğimiz  bir şeyde bulundu: “deneysel oyun” diye adlandırabileceğim bir şeyde. Makerların teknolojiyle oynayan hayranlar olduğunun farkına vardım. Sunulan her yeni bir teknoloji oyuna bir davettir ve makerlar bu tür bir oyunu hayli tatmin edici bulur. Makerlar dener; onlar parçalarına ayırır, ve onlar üreticinin yapmayı bile düşünmediği şeyleri yapmayı dener.  Bu bir 3B yazıcı veya otonom bir drone ile neler yapılabileceğini keşfetmek olsa da, makerlar bu şeylerin neler yapabileceğini keşfeder ve öğrenirler de. Bu süreçten;  gerçek-yaşam uygulamaları veya yeni girişim olanakları gibi yeni fikirler ortaya çıkar. Yapmak bir inovasyon sürecidir.

Teknoloji; Maker Hareketinin kıvılcımı da olsa, bu ayrıca her türden yapmayı ve makeri içeren, geçmişe bağlandığı kadar geleceğe nasıl baktığımızı da değiştiren, sosyal bir hareket de oldu.  Aslında, Maker Hareketi çok candan saklanan, tarihimizde kök salmış ve yapmanın bizi tanımlamaya geldiği kültürel değerlerin yenilenmesi gibi görünüyor. Frank Bidart’ın şiirinde yazdığı gibi “Oyunculara tavsiye: yapmak zorunda olan yaratıklarız.”

Hep birlikte, makerlar, ne satın aldığınızın sizi tanımladığı fikrine karşı çıkarak,  tüketici olarak görülmeye bir alternatif arıyorlar. Bunun yerine, makerlar ne yapabilecekleri ve ne yapmayı öğrenebilecekleri hissiyatına sahiptir.  Sanatkarlar gibi, onlar da içsel hedeflerle  motive olurlar, dışarıdan gelen ödüllerle değil. Diğerlerinin çalışmalarından ilham alırlar. En önemlisi, gelecek yaratana veya yapana kadar beklemezler. Bir şeyi şimdi yapma – veya onu yapma şansını hepten kaybetme – acelesine sahiplerdir…”

Dale Dougherty / Maker Magazine Kurucu ve CEO

“Alıntı ”